Blog

Mobilya Alırken Kumaş Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Konforunuza en şık şekilde kavuşmak için Sizin Dükkan'ı ziyaret edin.

Mobilya alımlarında özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Hatta koltuk gibi kumaş barındıran ürünlerin uzun yıllar kullanım olanağı ile birlikte sağlıklı bir kullanım imkanı vermesi önemli olan hususların başında gelmektedir. Bununla birlikte hanımların farklı tercihleri ile talepleri söz konusu olur. Teknik olarak birden fazla hususun dikkat edilerek alınması gerektiği mobilyaların kumaşları hakkında ayrıntılar bizlere ipuçları vermektedir.

Sizin Dükkan ile birbirinden güzel, kaliteli ve uzun süreler kullanabileceğiniz koltuk takıları ve buna bağlı olarak kumaşlarından bahsetmek mümkündür. Mevcut kanepelerinizin kumaşlarını değiştirme niyetiniz olabilir. Bununla birlikte yeni koltuk alımlarındaki kumaş seçimleri de önemlidir. Böylelikle kumaş seçiminde dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şunladır.

 • Kumaşın Dayanıklılığı
 • Renk
 • Uyum
 • Kolay Temizlenebilir olması
 • Leke tutmaması

Kumaşın Dayanıklılığı

Kumaş seçimi yaparken kanepenizin ne kadar kullanıldığını göz önünde bulundurmanızda fayda var. Kanepe her gün kullanılacak mı? Çocuklarınız ve sevdikleriniz kanepenizde nasıl hareket yapacak? Evinizde hayvan yetiştiriyorsanız yastığın ortasına bir delik açmayı deneyecek mi? Bu sorulara vereceğiniz yanıtlara göre dayanıklı bir kumaşa ihtiyacınız var demektir. Dayanıklılığı sağlamak için kontrol edilecek birkaç nokta bulunmaktadır. Bunlar;

 • Aşınma testinde yarışan sürtünme sayısını arayın. Konut kullanımı için bir kumaş 15 bin veya daha yüksek olmalıdır.
 • Dokuma kumaşlar baskılardan daha uzun süre dayanır.
 • Sıkı dokumalı kumaşları arayın
 • Kumaşın Uyumu

Kumaşın Rengi

Koyu renkler heyecan vericidir. Trend renkler ise modadır. Ancak kanepenizi bu renklerden birinde döşemeniz gerekir mi? Dilediğiniz gibi yapmakta özgürsünüz, ancak bunun yerine nötr bir kumaş düşünün. Perdeler, kilimler ve yastıklar üzerindeki renk sıçramalarıyla bir odanın görünümünü hızla değiştirebilirsiniz. Bu trend renk eski görünmeye başlarsa, tüm kanepenizin rengini değiştirmek çok daha zor olmaktadır.

Renkler ayrıca bir ruh hali yaratabilir veya bir sorunu çözebilir. Daha açık bir kumaş rengi davetkar ve havadar görünür. Daha koyu bir renk ise kirleri gizleyebilir.

Kumaşın Uyumu

Bir kumaş seçmeden önce kanepe çerçevenizin stilini düşünün. Örneğin, geleneksel bir kanepe çerçevesi, geleneksel bir kumaşla otomatik olarak iyi görünecektir. Tekstiller binlerce stilde gelir. Kumaşlar gündelik, süslü, resmi veya eğlenceli görünebilir. Seçiminizin mevcut dekorunuza uyup uymayacağına bakmanız gerekir.

Desenli bir kumaş seçerseniz, ölçeğe dikkat edin. Büyük ölçekli bir desen, küçük bir odada baskın olabilir veya kanepenizi hoş bir şekilde merkezlemeyebilir. Büyük bir odada küçük bir desenle bunun tersi doğru olabilir. Döşemelik kumaş seçerken göz önünde bulundurulması gereken diğer faktörler ise şunlar olmaktadır.

 • Solmaya karşı direnç: Kanepeniz çok güneş alan bir odadaysa bu önemli olacaktır.
 • Küf: Yüksek neme sahip alanlarda küflenmeye dayanıklı kumaş arayın.
 • Alerjiler: Mikrofiber, tüy bırakmadığı ve toz çekmediği için bazı alerjiler için faydalıdır.

Kolay Temizlenebilir Kumaşlar

Son teknolojik kumaşlar günümüzde kolay temizlenebilir haliyle gelmektedir. Öyle ki üzerine meyve suyu veya çay döküldüğünde altına geçirmeyen kumaşlardır. Böylelikle kumaşın üzerinde kalan sıvılar kolaylıkla alınabilir. Bu haliyle özellikle küçük çocukları bulunan hanımlar kolay temizlenebilir hatta leke tutmayan kumaşlar tercih etmektedir. Günümüzde ise bu tarz kumaşlar üretilmeye başlanmıştır.

Leke Tutmayan Kumaşlar

Teknoloji ile kolay temizlenebilir kumaşlar aynı zamanda leke tutmayan kumaşlar olarak üretilmektedir. Açık renk olmasına rağmen üzerine dökülen çay, kahve gibi koyu lekeler bu kumaşlarda kendisini göstermez ve kolaylıkla temizlenebilmektedir. Böylelikle Sizin Dükkan mobilyalarındaki kumaşlar en son teknolojiler ile üretilen kumaşlardır.

Yenilikçi ve şık tasarımın buluştuğu Samara koltuk takımı Sizin Dükkan'da !

Mobilya İçin En Kaliteli Kumaş Hangisidir?

Mobilya döşemesinde kullanılan kumaş, bir parça satın almadan önce göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biridir. Kanepenizin veya sandalyenizin kumaşının uzun yıllar dayanmasını sağlamak size zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca yanlış malzeme seçimi kırılmalara ve renk solmasına neden olur.

Döşemelik kumaş değiştirilebilir ve yeniden kaplanabilir olsa da, dayanıklı bir kumaş seçmek mükemmel bir yatırımdır. Daha yüksek sürtünmeli kumaş kullanmak, mobilyalarınızın uzun yıllar dayanacağını garanti eder. Böylelikle kullanacağınız mobilyalardaki kumaşların özellikleri;

 • Pamuklu
 • Deri
 • Mikrofiber
 • Olefin

Kumaşlar ile yapılmasıdır. Özellikle son yıllarda çok dayanıklı olması nedeniyle olefin seçilmektedir. Yüne benzeyen bir tarzı vardır. Ancak çok dayanıklı olmaktadır. Negatif yönü olmayan bir kumaştır. Özellikle sık kullanılan mobilyalarda mutlaka olefin seçilmelidir.

Pamuk, döşemelik kumaş için mükemmel bir seçimdir. Aşınmaya, yıpranmaya ve solmaya dayanabilir. Bunun yanı sıra, pamuk da oradaki en uygun fiyatlı döşemelik kumaşlardan biridir. Pamuk lekelenmeye eğilimli olabilir, ancak leke tutmaz bir yüzey kullanmak mobilyalarınızın daha uzun süre dayanmasını sağlar. Yelken bezi ve kotta olduğu gibi daha ağır pamuklu dokuma daha dayanıklı olma eğilimindedir. Daha iyi kalite için saf pamuk seçilmesi gerekir. Bununla birlikte pamuk kumaşın diğer kumaşlara göre hava alan ve daha sağlıklı bir özelliği bulunmaktadır.

Kumaşlarla ilgili çektiğimiz videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz;

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir