Blog

Koltuk Takımı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

L ve U tipi köşe koltuk takımları kadar standart kanepe ve berjer koltuklar ile yaşam alanlarımızda kullandığımız koltuk takımı seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği önemlidir. Zira sürekli alabileceğiniz ürünler değildir. Bu sebeple almış olduğunuz kanepeler uzun vadelerde kullanılması gerekir.
Özellikle evimizin oturma odasında sıklıkla kullandığımız koltuk takımı sevdiklerimizle güzel anıların biriktirildiği başlıca adreslerdir. Bunun yanında dostlarınızı ağırladığınız koltuk takımlarının özellikle konforlu olması gerekir. Bu sayede uzun süreli oturumlar yapılabilmektedir. Güzel muhabbetlerin yanı sıra TV izlemek için sürekli kullanılan koltuk takımlarının alımı öncesi dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar söz konusu olur. Bu sayede koltuklarınızı aldığınıza pişmanlık duymadan uzun süreler kullanmanız mümkün olur. Böylelikle dikkat edilecek hususlar şunlardır.

Koltuk Takımı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kişiye göre koltuk alımında dikkat edilecek hususlar artırılabilir. Ancak özellikle iskeleti ile kumaşının uzun süreler kullanıma dayanıklı olması gerekir. İskeletinde kullanılan malzemeler önemlidir. Bu aşamada kayın ağacı, sert meşe en çok kullanılan ürünler olmaktadır.
İster yatak işlevli bir yaşam alanı, ister birkaç parçalı bir oturma grubu olsun, sizin dükkan ile her zevke uygun doğru kanepeyi bulabilirsiniz. Yeni alacağınız mobilyanın keyfinin uzun süre devam etmesi için satın alırken birkaç önemli noktaya dikkat etmelisiniz. Kanepenin kısa bir süre sonra kötü bir satın alma işlemine dönüşmemesi için kesinlikle dikkat etmeniz gereken başlıca hususlar üzerinde durmak gerekir.
Üretim döşemeli mobilyaların uzun ömürlü olması için belirleyicidir. Koltuk takımı alırken sadece döşemenin kalitesine değil, aynı zamanda çerçeve konstrüksiyonunun ve yaylı tabanın işlenmesine de bakmalısınız. Bu şekilde, döşemeli mobilyaların zayıf noktalarını genellikle hızlı bir şekilde tespit edebilirsiniz.
Döşemeli mobilyalar artık farklı döşeme türleri ile mevcuttur. Ancak günlük yaşamda her döşeme ikna edici değildir. Özellikle sadece süngerden oluşan ve düşük sünger yoğunluğuna sahip döşemelerde, düzenli kullanımda kusurlar hızla fark edilir. Zamanla, döşeme üzerindeki ağır veya düzenli baskı, şeklini kaybetmesine ve koltukta göze hoş görünmeyen çöküntüler oluşmasına neden olur. Oturma konforunuzun uzun süre devam etmesi için çok katlı döşemeli mobilyaları tercih etmelisiniz. Alt tabakası bir yay çekirdeğinden oluşan döşemenin daha kaliteli ve daha dayanıklı olduğu kanıtlanmıştır. Yüksek oturma konforu için süspansiyonun üzerine birkaç kat sünger yerleştirilmelidir.
Çerçeve, kanepenin tabanını oluşturur. Uzun bir hizmet ömrü için çerçeve konstrüksiyonu bu nedenle sabit ve boyutsal olarak kararlı olmalıdır. Masif ahşaptan yapılmış bir çerçeve seçmek en iyisidir. Destekler ya birbirine cıvatalanmalı ya da parmak eklemli olmalıdır. Ek olarak, yapı toksik olmayan yapıştırıcı ile yapıştırılmalıdır. Bu şekilde çerçeve, günlük aşınma ve yıpranmaya yıllarca dayanabilir. Yüksek düzeyde oturma konforu için çerçeve konstrüksiyonu ayrıca bir yaylı taban içermelidir. Sırtlık kısmında ise elastik şeritler gerekli sağlamlığı sağlar.

Kullanılan Malzeme Kalitesine Dikkat Edin

Üretimin yanı sıra kullanılan malzemelerin kalitesi de önemli bir rol oynar. Özellikle kapak söz konusu olduğunda kısa bir kullanım süresinden sonra kalite kusurları göze çarpmaktadır. Kaliteli bir kanepede kılıfın dikiş yerleri kaymamalı ve yüzeyde tüylenme olmamalıdır. Mikrofiber gibi sentetik liflerden yapılan örtüler, iyi bakım özelliklerinden dolayı artık çok popülerdir. Ancak günlük kullanım nedeniyle, burada koltuk aynası şeklinde hızlı bir şekilde aşınma belirtileri belirir. Malzeme yığını gözle görülür şekilde uygulandığında bir koltuk aynası oluşur. Bu, kullanıcının otururken malzemeye uyguladığı basınçla olur. Kaplamanın kalitesini düşürmediği gibi sınırlı bir hizmet ömrünün işareti de değildir. Bununla birlikte, bazen açıkça görülebilen bir optik kusurdur. Yüzeydeki lifler matlaşır ve küçük nodüller oluşur. Bu, kullanıcının giysisinin ve kullanılan örtü kumaşındaki gevşek liflerin neden olduğu sürtünmeden kaynaklanır. Boncuklanma meydana gelirse, yüzey haplarını kesmek için tüy bırakmayan bir tıraş bıçağı kullanın.
Oturma konforu öncelikle kanepenin döşemesine bağlıdır. Döşemeli mobilyaların çoğu oldukça yumuşak bir döşeme sunsa da, sandalyeler veya banklarda olduğu gibi sıkı değil, farklı sertlik dereceleri vardır. Minder çok yumuşaksa, kullanıcılar kelimenin tam anlamıyla içine batar. Bu başlangıçta çok rahat ve konforlu olarak algılanır ancak bu oturma pozisyonu destek eksikliği nedeniyle sırt ağrısına neden olabilir. Ayrıca, yaşlı insanlar için ayağa kalkmak çok daha zordur. Döşemenin yüksek köpük yoğunluğuna sahip olduğu ve yaylı tabanın sağlandığı modeller, önemli ölçüde daha fazla destek sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir