Blog

Akıllı Mobilya Nedir?

Dream Akıllı Yatak

Gelişen teknoloji ve internet aynı zamanda mobilya sektörüne de yansımaktadır. Bu sayede akıllı mobilyalar üretilirken kullanıcı konumundaki tüketicilerin konforu ve rahatlığı amaçlanır. Zira teknolojik aletler ile donatılan mobilyalar kolay ulaşım imkanları sağlar.

Son yıllara damgasını vurmaya devam eden teknoloji dolaylı olarak akıllı mobilyalar ile ev ve yaşam alanlarının dekorunda büyüyen bir trend olarak görülmektedir. Akıllı olması ile kişiler farklı beklentilere girebilir. Bu aşamada değişken tanımlardan bahsetmek mümkündür. Bu sebeple bireysel kullanıcı olarak akıllı mobilyalara yakından bakmak gerekir.

Bireysel olarak beklentilerinizde akıllı mobilyaları USB şarj üniteleri, dokunmatik ekranlar ile hoparlörler ve sesle harekete geçen teknoloji olarak görebilirsiniz. Hatta bazıları bunu bir adım öteye götürür ve akıllı mobilyaları bir ağa ve cihaza bağlama ile bir tutmaktadır. Tanım aslında tam bu şekildedir. Akıllı mobilyalara ağ sayesinde telefon, bilgisayar ve sesler ile etkileşim kurmanız mümkündür. Bu anlamda her mobilya için farklı bir sensör ve bunların bağlantıları ile etkileşim söz konusu olur.

İnsanlar neden evleri için akıllı mobilyalar seçiyor?

Her iki tanımla da teknoloji içeren mobilyalar, akıllı mobilyalar hem ofislerde hem de evlerde alıcılara kolaylık ve kontrol sunuyor. Akıllı mobilyaları akıllı ev otomasyon ağlarına dahil edebilir ve evinizi satmanıza yardımcı olabilecek akıllı ev iyileştirmeleri olarak yüksek teknoloji ürünü yerleşik mobilyaları dahil edebilirsiniz.

Eviniz için akıllı mobilya örnekleri

Evinizdeki herhangi bir odayı yeniden dekore etmek veya yeni parçalar eklemek istiyorsanız, bu akıllı mobilya seçeneklerini göz önünde bulundurabilirsiniz.

  • Akıllı Sehpalar
  • Akıllı Kanepeler
  • Akıllı Panjurlar
  • Akıllı Masalar
  • Akıllı Güvenlik Teçhizatı
  • Akıllı Su sensörleri ve Musluklar
  • Akıllı Lambalar
  • Akıllı Termostatlar

Söz konusu akıllı mobilyalar olması halinde önünüzde birden fazla alternatif bulunmaktadır. Bu aşamada sizin ihtiyacınız olan mobilyaları tercih edebilirken tamamıyla evinizi bunlar ile dekore edebilirsiniz. Burada önemli olan bütçenizdir. Bütçeniz yeterliği olduğu takdirde akıllı mobilya örnekleri çoğaltılabilmektedir.

Akıllı Sehpalar

Bu aşamada Akıllı sehpalar ne işe yarar? Sorumuz olabilir. Dahili akıllı hoparlörler, aydınlatma, elektrik prizleri ve USB şarj bağlantı noktaları gibi bir dizi özellik bulabilirsiniz. Bazıları, entegre bir dokunmatik ekran aracılığıyla Bluetooth cihazlarını kontrol etmenize ve hatta buzdolabı ve dondurucu bölmelerinde atıştırmalıkları, içecekleri ve buzları hazır tutmanıza olanak tanır.

Genellikle odanın merkezi olarak hizmet ettikleri ve çokça kullanıldıkları için, akıllı sehpalar buna değer bir akıllı ev cihazıdır.

Telefonunuzu USB çıkışlarından biri aracılığıyla şarjlı tutmak için özellikle kullanışlıdırlar ve ayrıca çoklu ekran kullanırken dizüstü bilgisayarınıza veya tabletinize erişmeyi ve bunları şarj etmeyi kolaylaştırırlar.

Akıllı kanepeler

Akıllı kanepeler, akıllı evinizi kurarken göz önünde bulundurulmaya değer, özelleştirilebilir konforu rahatlıkla birleştirir. İster akıllı ev ağınıza ister doğrudan telefonunuza bağlı olun, sertliği, düşüş derecesini ve hatta sıcaklığı özelleştirebilirsiniz. Bazıları çok amaçlı olup akıllı yataklara dönüşmektedir.

Akıllı panjurlar

Akıllı panjurlar, akıllı ev sisteminize bağlanır. Böylece ne zaman yukarıda veya aşağıda olduklarını ve odaya ne kadar ışık verdiklerini kontrol edebilirsiniz. Akıllı ev sisteminizin akıllı panjur sensörlerine bağlanmasına izin vererek bu sensörler açıkken optimize etmesini ve otomatikleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Tüketiciler uzaktan çalışırken daha rahat ve verimli olmaya çalıştıkça, bu hızla büyüyen pazar segmenti, ticari alana odaklanmaktan ev ofisleri de içerecek şekilde genişlemektedir.

Akıllı masalar

Ev ofisinize bir akıllı masa eklemek sağlığınızı ve üretkenliğinizi artırabilir. Uzun süre oturmak sağlıksızdır. Akıllı masalar, koltukta çok fazla süreyi aşağı yukarı hareket ettirerek savaşır. Böylece işinizi aksatmadan zaman zaman ayakta durursunuz.

Pozisyonları buna göre değiştirmek için hareketlerinizi ve yaktığınız kaloriyi izleyecek şekilde programlayabilirsiniz. Ayakta daha fazla zaman geçirmenize yardımcı olmanın yanı sıra çoğu, USB ve elektrik bağlantı noktaları, elektronik cihazları koyabileceğiniz yerler ve akıllı hubınıza bağlantı sunar.

Akıllı lambalar

Akıllı lambalar diğer aydınlatma armatürleri gibi ışık sağlar. Ancak kolaylık, zengin özellikler ve enerji verimliliği sağlar. Akıllı hub’lara bağlı olarak, akıllı lambaları ihtiyaç duyduğunuzda ve hatta evinizin yaşanmış gibi görünmesi için uzaktan açılıp kapanacak şekilde programlayabilirsiniz. Ayrıldığınızı algılayabilir ve güç tasarrufu için kapanabilirler.

Akıllı musluklar

Akıllı musluklar, komutla çalışmak için akıllı merkezinize ve sesli yardımcınıza bağlanır. Akıllı musluğunuza sesinizle açılıp kapanmasını söyleyebilir ve hatta “bardağı doldur” veya “bana bir bardak ver” gibi belirli miktarlarda su verecek şekilde önceden programlayabilirsiniz. Ayrıca sıcaklığı da belirleyebilirsiniz. Temassız çalıştırmanın rahatlığı, takdir edeceğiniz bir özelliktir.

Akıllı aynalar

Akıllı bir ayna herhangi bir ayna gibi görünse de pek çok şık özellik ekler. Bazılarında hoparlörler, ayna içi akıllı ekranlar ve haber ve hava durumunu bildirmek için Bluetooth bağlantıları bulunur.

 Akıllı duşlar

Suyun ısınmasını beklemek zorunda kalmamanız için kesin bir sıcaklık ayarlamanıza ve bunu otomatikleştirmenize olanak tanıyan akıllı duş sistemiyle son teknoloji lüksün keyfini çıkarın. Farklı su akış modelleri ve basınçlarıyla deneyiminizi özelleştirebilirsiniz.

Akıllı termostatlar

Akıllı bir termostat ile ev ortamınızın nihai kontrolüne ve verimliliğine sahip olun. Telefonunuzdan, tabletinizden veya akıllı asistanınızdan evinizdeki sıcaklığı istediğiniz yerden değiştirin. Siz yokken enerji kullanımını azaltan rutinler ayarlayabilir veya akıllı sistemin enerji kullanımını en aza indirecek şekilde çalışmasını optimize etmesine izin verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir